Enterprise-grade performance with Intel Core 5 processor, stunning vIPS display, and Windows 11 Pro.
Windows 11 Pro for business security
16GB DDR5 for virtualization & multitasking
Iris Xe graphics with Dual Channel RAM support
Full Numpad and backlit keyboard
Intel Core 5-120U - (16GB DDR5/512GB PCIe Gen4 SSD/Windows 11 Pro) | 14.0-inch FHD vIPS (300 nits) Anti-glare | Misty Grey | MIL-STD 810H
Enterprise-grade security & management
+ 1 Year Battery + 1st Y LADP
Price inclusive of 18% GST
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core 5 (U-Series) |
| Processor Model | Intel Core 5-120U (13th Gen / Core Ultra 5) |
| Processor Cores | 10 Cores (2 Performance + 8 Efficient) |
| Processor Threads | 12 Threads |
| Max Turbo Frequency | Up to 5.0 GHz |
| Cache | 12 MB Intel Smart Cache |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller | Intel Iris Xe Graphics (Supports with Dual Channel RAM) |
| Screen Size | 14.0-inch |
| Display Technology | FHD vIPS (300 nits Brightness), Anti-glare |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Memory Slots | Onboard + 1 SO-DIMM slot (Upgradable for Dual Channel) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe Gen4 x4, NVMe |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) (2x2) |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | HD Camera with Privacy Shutter |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Numeric Keypad (Numpad) |
| Ports & Slots | |
| USB Ports | 1 x USB Type-C (Thunderbolt 4), 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.2 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Audio Jack | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Battery Information | |
| Battery Type | 3-cell Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 50 Whrs |
| Power Adapter | 65W USB-C AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Material | Commercial-grade durable build |
| Color | Misty Grey |
| Durability | MIL-STD 810H Military Grade Tested |
| Dimensions (W x D x H) | Approx. 32.6 x 22.9 x 1.99 cm |
| Weight (Approximate) | 1.40 kg (3.09 lbs) |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year + 1 Year Battery Warranty + 1st Year LADP (Local Accidental Damage Protection) |
Next-gen Core 5-120U with 10 cores and up to 5.0 GHz for exceptional performance.
14-inch FHD vIPS with 300 nits brightness and anti-glare coating for comfortable viewing.
Enterprise-grade security, BitLocker, and advanced management features.
To know more about ASUS B1403CVA price, bulk order discounts, custom configuration options, and special corporate offers, contact our enterprise sales team.
Call us: +91-93677-37475