Premium 14-inch vIPS display with Intel Iris Xe graphics, DDR5 memory, and military-grade durability.
Lightweight 1.41kg for on-the-go productivity
Iris Xe graphics for enhanced visuals
16GB DDR5 for seamless multitasking
Full Numpad and backlit keyboard
Intel Core i5-1334U - (16GB DDR5/512GB PCIe Gen4 SSD/DOS) | 14.0-inch FHD vIPS (300 nits) Anti-glare | Misty Grey | MIL-STD 810H
+ 1 Year Battery + 1st Y LADP
Available on selected cards
Price inclusive of 18% GST
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | DOS |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 (U-Series - Efficient Performance) |
| Processor Model | Intel Core i5-1334U (13th Gen) |
| Processor Cores | 10 Cores (2 Performance + 8 Efficient) |
| Processor Threads | 12 Threads |
| Max Turbo Frequency | Up to 4.6 GHz |
| Cache | 12 MB Intel Smart Cache |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller | Intel Iris Xe Graphics (Supports with Dual Channel RAM) |
| Screen Size | 14.0-inch |
| Display Technology | FHD vIPS (300 nits Brightness), Anti-glare |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Memory Slots | Onboard + 1 SO-DIMM slot (Upgradable for Dual Channel) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe Gen4 x4, NVMe |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) (2x2) |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | HD Camera with Privacy Shutter |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Numeric Keypad (Numpad) |
| Ports & Slots | |
| USB Ports | 1 x USB Type-C (Thunderbolt 4), 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.2 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Audio Jack | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Battery Information | |
| Battery Type | 3-cell Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 50 Whrs |
| Power Adapter | 65W USB-C AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Material | Commercial-grade durable build |
| Color | Misty Grey |
| Durability | MIL-STD 810H Military Grade Tested |
| Dimensions (W x D x H) | Approx. 32.6 x 22.9 x 1.99 cm |
| Weight (Approximate) | 1.41 kg (3.11 lbs) |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year + 1 Year Battery Warranty + 1st Year LADP (Local Accidental Damage Protection) |
14-inch FHD vIPS with 300 nits brightness and anti-glare coating for comfortable viewing.
Enhanced visual performance with Intel Iris Xe graphics (supports dual channel RAM).
Integrated numeric keypad and backlit keyboard for productivity in any environment.
To know more about ASUS B1403CVA price, bulk order discounts, custom configuration options, and special corporate offers, contact our enterprise sales team.
Call us: +91-93677-37475