Enterprise-grade performance on a stunning 15.6-inch FHD vIPS display with Windows 11 + Office 2024.
Pre-installed Office 2024 + M365 Basic
300 nits vIPS display for vibrant visuals
i5 H-series + 16GB DDR5 for heavy multitasking
Fingerprint sensor (FPS) for secure login
Intel Core i5-13420H - (16GB DDR5/512GB PCIe Gen4 SSD/Windows 11 Home + Office 2024 + M365 Basic) | 15.6-inch FHD vIPS (300 nits) Anti-glare | Gentle Grey | MIL-STD 810H
Includes M365 Basic subscription
+ 1 Year Battery + 1st Y LADP
Price inclusive of 18% GST
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home + Office 2024 + M365 Basic |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 (H-Series - High Performance) |
| Processor Model | Intel Core i5-13420H (13th Gen) |
| Processor Cores | 8 Cores (4 Performance + 4 Efficient) |
| Processor Threads | 12 Threads |
| Max Turbo Frequency | Up to 4.6 GHz |
| Cache | 12 MB Intel Smart Cache |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller | Intel UMA Graphics (Integrated) |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Display Technology | FHD vIPS (300 nits Brightness), Anti-glare |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Memory Slots | Onboard + 1 SO-DIMM slot (Upgradable) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe Gen4 x4, NVMe |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) (2x2) |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | HD Camera with Privacy Shutter |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Security | Fingerprint Sensor (FPS) |
| Ports & Slots | |
| USB Ports | 1 x USB Type-C (Thunderbolt 4), 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.2 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Audio Jack | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Battery Information | |
| Battery Type | 3-cell Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 50 Whrs |
| Power Adapter | 65W USB-C AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Material | Commercial-grade durable build |
| Color | Gentle Grey |
| Durability | MIL-STD 810H Military Grade Tested |
| Dimensions (W x D x H) | Approx. 36.0 x 23.3 x 1.99 cm |
| Weight (Approximate) | 1.67 kg (3.68 lbs) |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year + 1 Year Battery Warranty + 1st Year LADP (Local Accidental Damage Protection) |
300 nits brightness and anti-glare coating for comfortable all-day productivity.
13th Gen Intel Core i5 with 8 cores and 12 threads for demanding workloads.
Pre-installed Office 2024 + M365 Basic subscription for productivity out of the box.
To know more about ASUS B1503CVA price, bulk order discounts, custom configuration options, and special corporate offers, contact our enterprise sales team.
Call us: +91-93677-37475