Ultra-portable 14-inch commercial Chromebook with vibrant FHD vIPS display and military-grade durability.
Seamless ChromeOS & web-first workflow
Secure, manageable & MIL-STD durable
50WHrs for long unplugged sessions
Wi-Fi 6E + BT5.4, USB-C charging
Intel Core i3-1315U - (8GB LPDDR5 on Bd./128GB UFS/Chrome OS) | 14.0-inch FHD vIPS (1.5W) Anti-glare | Rock Grey | MIL-STD 810H
+ 1 Year extended Battery coverage
Available on selected cards
Price inclusive of 18% GST
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Chrome OS |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | Intel Core i3-1315U (13th Gen) |
| Processor Cores | 6 Cores (2 Performance + 4 Efficient) |
| Processor Threads | 8 Threads |
| Max Turbo Frequency | Up to 4.5 GHz |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller | Intel UMA Graphics |
| Screen Size | 14.0-inch |
| Display Technology | FHD vIPS (1.5W Low Power), Anti-glare |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 (on board) |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Upgradable | No (Soldered) |
| Storage | |
| Total Storage Capacity | 128 GB |
| Storage Type | UFS (Universal Flash Storage) |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) Triple-band |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | FHD Camera (1080p) |
| Microphone | Dual-array digital mic |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Ports & Slots | |
| USB Ports | 2 x USB Type-C (with PD/DP), 2 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI output |
| Audio Jack | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Battery Information | |
| Battery Type | 3-cell Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 50 Whrs |
| AC Adapter | 45W USB-C Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Material | MIL-STD 810H durable construction |
| Color | Rock Grey |
| Durability | Military-grade durability (MIL-STD 810H) |
| Dimensions (W x D x H) | 32.6 x 22.0 x 1.89 cm (approx.) |
| Weight (Approximate) | 1.44 kg (3.17 lbs) |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year + 1 Year Battery Warranty + 1st Year LADP |
Fast, secure, and always up-to-date environment perfect for business and education.
13th Gen Intel Core i3 with 8GB LPDDR5 and ultra-fast UFS storage for snappy multitasking.
MIL-STD 810H certified, built to withstand drops, shocks, and extreme conditions.
To know more about ASUS Chromebook CB3402CVA price, Chrome Enterprise features, bulk order discounts, and special offers, contact our commercial sales team.
Call us: +91-93677-37475