Powerful business desktop with Intel Core i5-14400, DDR5 memory, and complete with 19.5-inch monitor.
Reliable performance for daily business tasks
Ubuntu pre-installed for seamless coding
Smooth multitasking with DDR5 memory
Built-in Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.4
Intel Core i5-14400 - (8GB DDR5/512GB SSD/Ubuntu) | 19.5-inch Monitor Included | Wi-Fi 6 + Bluetooth | 3 Years NBD Warranty
Next Business Day Onsite Support
Complete desktop solution ready to use
Price inclusive of 18% GST (Desktop + Monitor + KB + Mouse)
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Ubuntu (Linux) |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 (Desktop - Raptor Lake) |
| Processor Model | Intel Core i5-14400 (14th Gen) |
| Processor Cores | 10 Cores (6 Performance + 4 Efficient) |
| Processor Threads | 16 Threads |
| Max Turbo Frequency | Up to 4.7 GHz |
| Cache | 20 MB Intel Smart Cache |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Slots | 2 x DIMM slots (Upgradable up to 64GB) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe M.2 |
| Additional Storage Bays | 1 x 3.5" HDD bay available |
| Display | |
| Monitor Included | 19.5-inch LED Backlit Monitor |
| Monitor Resolution | 1600 x 900 (HD+) |
| Monitor Type | Anti-glare, TN Panel |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet RJ-45 |
| Ports & Slots | |
| USB Ports (Front) | 2 x USB 3.2 Gen1, 1 x USB Type-C |
| USB Ports (Rear) | 4 x USB 2.0, 2 x USB 3.2 Gen1 |
| Video Ports | 1 x HDMI, 1 x DisplayPort, 1 x VGA |
| Audio Ports | Audio Line-out, Mic-in |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini Tower |
| Chassis Color | Black |
| Dimensions (H x W x D) | 35.0 x 15.4 x 27.4 cm (approx.) |
| Weight | Approx. 5.2 kg |
| Accessories Included | |
| Keyboard & Mouse | DELL Wired Keyboard and Optical Mouse |
| Power Cord | Included |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Years NBD (Next Business Day) Onsite Warranty |
Intel Core i5-14400 with 10 cores and 16 threads for exceptional desktop performance.
8GB DDR5 RAM and 512GB NVMe SSD for fast boot times and responsive multitasking.
Next Business Day onsite support for minimal business disruption.
To know more about DELL Tower ECT1250 price, bulk order discounts, custom configuration options, and special corporate offers, contact our enterprise sales team.
Call us: +91-93677-37475