High-performance business desktop with Intel Core i7-14700, massive 1TB TLC SSD, and 21.5-inch monitor.
i7 processor for video editing & design
16GB DDR5 for large datasets
Ubuntu + 1TB SSD for fast builds
Intel Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.4
Intel Core i7-14700 - (16GB DDR5/1TB TLC SSD/Ubuntu) | 21.5-inch Monitor Included | Intel Wi-Fi 6 + Bluetooth | 3 Years Warranty
Comprehensive coverage for peace of mind
Complete desktop solution ready to use
Price inclusive of 18% GST (Desktop + Monitor + KB + Mouse)
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Ubuntu (Linux) |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core i7 (Desktop - Raptor Lake Refresh) |
| Processor Model | Intel Core i7-14700 (14th Gen) |
| Processor Cores | 20 Cores (8 Performance + 12 Efficient) |
| Processor Threads | 28 Threads |
| Max Turbo Frequency | Up to 5.4 GHz |
| Cache | 33 MB Intel Smart Cache |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Memory Speed | 4800 MT/s |
| Memory Configuration | 1 × 16GB (Upgradable up to 64GB) |
| Memory Slots | 2 x DIMM slots |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB (1024 GB) |
| Solid State Drive Type | TLC SSD (Triple-Level Cell) |
| PCIe NVMe M.2 | |
| Additional Storage Bays | 1 x 3.5" HDD bay available |
| Display | |
| Monitor Included | 21.5-inch LED Backlit Monitor |
| Monitor Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Monitor Type | Anti-glare, IPS Panel, 60Hz |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Intel Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet RJ-45 |
| Ports & Slots | |
| USB Ports (Front) | 2 x USB 3.2 Gen1, 1 x USB Type-C |
| USB Ports (Rear) | 4 x USB 2.0, 2 x USB 3.2 Gen1 |
| Video Ports | 1 x HDMI, 2 x DisplayPort, 1 x VGA |
| Audio Ports | Audio Line-out, Mic-in |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini Tower |
| Chassis Color | Black with Silver accents |
| Dimensions (H x W x D) | 35.0 x 15.4 x 27.4 cm (approx.) |
| Weight | Approx. 5.4 kg |
| Accessories Included | |
| Keyboard & Mouse | DELL Wired Keyboard and Optical Mouse |
| Power Cord | Included |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Years Manufacturer Warranty |
Intel Core i7-14700 with 20 cores and 28 threads for exceptional multitasking and productivity.
Massive high-speed storage with TLC NAND technology and 16GB DDR5 RAM for demanding workloads.
Includes 21.5-inch FHD monitor, keyboard, mouse, and Ubuntu pre-installed.
To know more about DELL Pro Tower QCT1250 price, bulk order discounts, custom configuration options, and special corporate offers, contact our enterprise sales team.
Call us: +91-93677-37475